published on in blog

I tried the viral liquid multivitamin - it gave me a boost of energy but there is a major downside

A NEW multivitamin has been popping up all over the internet and an influencer decided to give it a shot.

The Mary Ruth's Liquid multivitamin seemingly came out of nowhere and is quickly flying off shelves.

The vitamin is a good alternative for those who don't like swallowing pills.

It claims to support your body's metabolism and immune system as well as your overall health.

A serving provides you with vitamin C, a blend of B vitamins and a host of important nutrients.

However, at $44.95 a bottle it can be a tough decision to join the bandwagon.

Read more on viral products

Luckily, TikToker AlyssaStephanie, who has more than 100,000 followers, provided a review of the product.

OVERALL OPINION

Alyssa's sister was able to snag a bottle of the strawberry flavor, but it also comes in fruit punch, lemonade and cranberry.

She had seen it on TikTok and wanted to give it a try since she had used other Mary Ruth products before.

Alyssa usually takes a multivitamin every day but she got a boost of energy with this one.

Most read in Money

"When I take this I get the zoomies," she said.

"They're right, it gives you incredible energy."

Since Alyssa usually takes a multivitamin with iron in it and ht liquid vitamin doesn't.

There was another even bigger downside, though.

She recommended skipping the drink if "you don't want something that tastes like f*****g a**."

In the comments, she continued saying she couldn't deal with the texture which was "like snot."

She also said if you take it on an empty stomach it will make your stomach hurt.

"So take it, or maybe don't," she concluded.

As always make sure you read the ingredients so you're aware of what you're about to consume.

SAVE MORE ON VITAMINS

Vitamins and supplements can get pricey but you can save a few bucks if you opt for generic brands.

Specifically, Walmart's Equate medications and supplements are high quality and regulated by the Food and Drug Administration (FDA) but sell for much less.

Equate’s Ibuprofen costs two cents per tablet, much more affordable than Advil’s 12.6 cents per tablet. 

You can also get more vitamins and minerals by changing what you eat.

Read More on The US Sun

Here is a great example of a healthy haul that only costs $50 from Aldi.

Plus, see what a "free grocery store" is and how it works.

ncG1vNJzZmivp6x7tbTEZqqupl6YvK57zKilnrFfbIBxhZVuZ2iumaeurXnLoqiuoZRiura406KtoqyRoravecGopqysXaSzbrHNnqmgsV2irqu70WabqK%2BeqLalsY4%3D